SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

...

Bimeks ve GP Batteries'den Down'lu gençlere destek


Türkiye'nin ilk teknoloji perakendecisi Bimeks, sürdürdüğü sosyal sorumluluk projelerini tedarikçilerinin ve iş ortaklarının da katılımıyla geliştirmeye devam ediyor.

Uzakdoğulu pil üreticisi GP Batteries, Bimeks mağazalarında satılan ürünlerinden elde edilen cironun %4'ünü Bimeks ve Down Türkiye derneğinin ortak projesi olan Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi'ne aktaracak.

Dünyanın en büyük pil ve pil ile ilgili ürünleri üreticilerinden olan Uzakdoğulu GP Batteries ile Bimeks arasında imzalanan anlaşmayla GP Batteries, bir yıl boyunca Bimeks mağazalarında satılan ürünlerinden elde ettiği cironun %4'ünü Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi'ne aktaracak. Bimeks de projenin tanıtımına, mağazalarındaki kapalı devre TV'lerde yer verecek. Bunun yanı sıra proje, mağaza girişlerinde uygun görsellerle tanıtılacak ve pil stantlarında da ilgili görseller yer alacak. Bimeks ayrıca projeyle ilgili yoğun bir sosyal medya ve internet iletişim kampanyası da planladı.

Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi nedir?

Bimeks, 2012 yılında başlattığı bir projeyle Türkiye'de bir ilke imza attı ve Down sendromlu gençleri mağazalarında istihdam etmeye başladı. Bu projeyi özel kılan ise, Bimeks'in bu gençleri; devletin zorunlu istihdam uygulaması kapsamında değil de, normal bir çalışan gibi istihdam etmesi idi.

Down Türkiye derneğinin profesyonel desteğiyle devam ettirilen bu projede Down sendromlu gençler, bir işe alım süreci sonrasında Bimeks mağazalarında işe başlıyorlar. Diğer çalışanlarla birlikte mesaiye başlayıp, günlük işlerini yapıp, mesai bitiminde evlerine gidiyorlar. Müşteri karşılama ve uğurlama, reyon düzenleme, etiket basma hatta satış işleri yapıyorlar. Ay sonunda da maaşlarını alıyorlar. Bu şekilde beceri ve özgüvenlerini geliştirmenin yanı sıra aile bütçesine de katkıda bulunuyorlar. Bimeks bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında 20 teknoport mağazasında, 20 Downlu genci istihdam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Bimeks ve Down Türkiye Derneği bu projeyi bir adım daha öteye taşıyarak, Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi'ni kurdular. 13 ekim 2014'te eğitime başlayan akademide onlarca Down sendromlu genç, 11 ay boyunca eğitim alıp yemek yapmak, seyahat etmek, ATM'den para çekmek, ofis programlarını kullanmak, iş görüşmesi yapmak, CV hazırlamak gibi beceriler kazanıp bağımsız yaşamayı öğrenecekler ve öncelikle perakende sektörü olmak üzere birçok farklı sektörde çalışmaya başlayacaklar.

GP Batteries de, "GP Batteries ürünlerinin içi iyilik dolu" sloganıyla; bir yıl boyunca Bimeks mağazalarında satılacak olan GP Batteries ürünlerinden elde edeceği cironun %4'ünü Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi'ne aktararak bu projeye katkıda bulunacak.